PROGRAM WARSZTATÓW

Warsztaty które prowadzę skupiają się wyłącznie na fotografii cyfrowej. O fotografii analogowej wspominam tylko podczas omawiania niektórych różnic między fotografią analogową i cyfrową. Zajęcia adresowane są w zasadzie do młodzieży powyżej 15-go roku oraz dorosłych. W przypadku gdy młody człowiek nie ma lat 15-tu, ale bardzo chce i potrafi odnaleźć się w grupie, to oczywiście może uczestniczyć w zajęciach.

Zajęcia prowadzone są na dwóch poziomach:

- dla początkujących - zajęcia prowadzę od "0"

- dla zaawansowanych - ten poziom adresowany jest przede wszystkim do tych, którzy brali udział w warsztatach dla początkujących, aczkolwiek nie robię przeszkód, gdy ktoś czuje się pewnie i jest przekonany, że da sobie radę.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 1,5 godziny zegarowej, w grupach 5-8 osobowych. Pracujemy przez cały rok szkolny czyli zaczynamy we wrześniu lub październiku, a kończymy w czerwcu. Program zajęć prowadzony jest tak, aby każdy, niezależnie od jego dotychczas posiadanej wiedzy czuł się dobrze. Na początku prowadzimy zajęcia teoretyczne ale zawsze poparte licznymi przykładami dobrych fotografii. Poznajemy nasz sprzęt, dokładnie tłumacząc do czego to służy i co możemy dzięki temu osiągnąć. Omawianie sprzętu zapoznaje uczestników również z pozostałym wyposażeniem - lampami błyskowymi dedykowanymi oraz studyjnymi, filtrami, statywami, blendami itp. Wiele uwagi poświęcam estetyce obrazu, prawidłowej kompozycji, równowadze barw, oraz obrazom czarno-białym.

Zapoznajemy się z poszczególnymi tematami fotograficznymi, zasadami i metodami uzyskiwania dobrych fotografii. Każdy z nich poparty jest licznymi przykładami. Swoistym "rodzynkiem" prowadzonych przeze mnie zajęć, jest poznawanie mało znanych technik fotograficznych takich jak: panoramy, fotografia otworkowa, fotografia w podczerwieni, fotografia 3D, fotografia HDR.

Podczas zajęć teoretycznych dużą uwagę przykładam do tego, aby uczestnicy zrozumieli - dlaczego tak, a nie inaczej, co dzięki temu osiągniemy, jak wybrnąć z trudnej sytuacji.

Zajęcia praktyczne obejmują fotografię studyjną - portret, makrofotografia, abstrakcja, a także fotografię przy świetle zastanym - architektura, reportaż, krajobraz, portret w plenerze itp. Podczas rocznych zajęć organizujemy kilka wypadów w plener. Odwiedzamy pobliskie atrakcyjne miejsca, wyjeżdżamy fotografować zawody na torze kolarskim w Pruszkowie, aby spróbować fotografii sportowej w trudniejszych warunkach, czasami organizujemy trochę dalsze wypady.

Ponieważ są to warsztaty fotografii CYFROWEJ, wiele uwagi poświęcam "cyfrowej ciemni", czyli obróbce obrazu. Pracujemy w programie Lightroom 5 w polskiej wersji językowej, który jest stosunkowo niedrogim programem, a uznawany jest przez fotografów za jeden z najlepszych. Zapoznaję również uczestników z innymi programami, bądź to alternatywnymi dla LR bądź służącymi innym celom. Uczestnicy dostają do samodzielnego wykonania poza zajęciami (praca domowa) różnorodne tematy. Wszystkie wykonywane podczas zajęć fotografie są dokładnie omawiane i wspólnie oceniane przez koleżanki i kolegów. W ten sposób uczymy się rozmawiać o fotografii i bronić swojego stanowiska.

Wszystkie działania jakie podejmujemy wspólnie przez cały rok nauki zmierzają do osiągnięcia celu, którym jest świadome i bezstresowe tworzenie doskonałych i pięknych obrazów fotograficznych. W miarę możliwości, na zakończenie każdego roku organizujemy wystawę prac uczestników. Fotografie uczestników warsztatów z poprzednich lat można zobaczyć w zakładce „Galerie”. Zajęcia prowadzone są w luźnej, bezstresowej atmosferze. Znakomita większość uczestników kontynuuje naukę w kolejnych latach. Wprawdzie pełny program obejmuje 2 lata zajęć, ale wielu z nich nie chce się rozstać z grupą i przychodzą dalej. Świadczy to dobrej atmosferze i wysokim poziomie. Mimo, że moim celem nie jest kształcenie artystów, a wychowanie dobrych fotografów, to nigdy nie wstydziłem się prac prezentowanych przez moich uczniów na wystawach. Niektórzy z nich mają na swoim koncie wygrane konkursy, indywidualne wystawy, wszyscy zaś robią dobre, przemyślane fotografie obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Do dyspozycji uczestników zapewniam sprzęt - dwie lustrzanki (Nikon D80 i D300) z zestawem obiektywów w tym obiektyw do makrofotografii, sprzęt do fotografii studyjnej (lampy błyskowe, tła, blendy), laptop z dołączonym skalibrowanym monitorem 27" i wszystko to co może się przydać w codziennym życiu fotografa. Serdecznie zapraszam.